ΕΜΒΑΤΗΡΙΟ ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
18,761
Published 2016-10-16
«Λέχοβον, 25 Σεπτεμβρίου 1904. Νάτα μου,... Εγώ εδώ, ή μάλλον το σώμα μου εφόνευσε τους διαβόητους βουλαγρόπαππαν και βουλγαροδιδάσκαλον της Προκοπάνας την 17 Σεπτεμβρίου. Δια της πράξεως ταύτης υπεβοήθησα τους κατοίκους επενέλθουν εις την Ορθοδοξίαν και να δηλώσουν εντός δεκαημέρου την επιθυμίαν των ταύτην εις τον Μητροπολίτην. Την 18 εις την ελληνικώτατην Βελκαμένην, υπεχρέωσα 7 γονείς να αποσύρουν τα 7 τέκνα των, τους μόνους μαθητάς της ρουμανικής προπαγανδιστικής σχολής. Τον Ρουμάνον διδάσκαλον και ταυτοχρόνως κομιτατζήν υπεχρέωσα να φύγη εντός εβδομάδος, άν θέλη να ζήση. Αυτός έφυγεν την επαύριον».
(Ναταλίας Μελά, «Παύλος Μελάς», έκδ. «Σύλλογος προς διάδοσιν Ελληνικών Γραμμάτων», «Δωδώνη», Αθήνα-Γιάννινα, 1992, σελ. 390και 395).
«Μονή Τσιριλόβου, Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου 1904 (σ.σ. ένα μήνα πρίν το θάνατό του).
Το βράδυ... επήγα εις την εκκλησίαν του μοναστηρίου, την χαμηλήν, παναρχαίαν εκκλησίαν. Και εκεί μόνος εις το σκότος έκλαυσα με απελπισία. Ησθανόμην ως εις την κόλασιν και εντελώς μόνος. Ελησμόνησα όλον το ωραίον, το υψηλόν και το ευγενές μέρος της αποστολής μου και έβλεπα μόνον φόνους αγρίους, δολίους, ερήμωσιν οικογενειών, απελπισίαν γονέων, τέκνων, αδελφών. Ενθυμήθηκα τη γλυκύτητα του οικογενειακού βίου, όλους σας, τας λεπτάς και ευγενείς υπάρξεις σας και η απελπισία μου μ’ ετρέλανε σχεδόν». (Ναταλίας Μελά, «Παύλος Μελάς», έκδ. «Σύλλογος προς διάδοσιν Ελληνικών Γραμμάτων», «Δωδώνη», Αθήνα-Γιάννινα, 1992, σελ. 379-379).
orthopraxiaa.blogspot.gr/2013/05/blog-post_4696.ht…
All Comments (15)
-
Aθάνατος και ζωντανός στην μνήμη μας
-
ΑΘΑΝΑΤΟΣ
-
ΤΙΜΗ! ΚΑΙ ΔΟΞΑ! ΣΤΟΝ ΠΑΥΛΟ ΜΕΛΑ!!! ΑΘΑΝΑΤΟΣ!!!!!💙🇬🇷💙
-
Τέλεια ενορχήστρωση!
-
Ευγε και ευχαριστώ
-
Πολύ ωραίο και εθνικοθρησκευτικο!!!+++
-
Τέλειο.ελληνοχριστιακο
-
Ελλάς Ελλάς Ελλάς
-
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ!!!
-
ΑθΑΝΑΤΟΣ
-
ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ!!!❤
-
Έλληνας Άνδρας
-
Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΠΑΥΣΕΙ ΨΥΧΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ
-
Ξυπνάτε.